Tri javna poštanska operatera u BiH osnivaju fond za pokriće gubitaka

Bez autora
Nov 29 2017

Predstavnici tri javna poštanska operatera u BiH pokrenuće inicijativu za osnivanje fonda sa namjerom da iz njega pokrivaju gubitke koje imaju u segmentima poslovanja koji ne mogu biti profitabilni. Riječ je o gubitku koji javni poštanski operateri imaju prilikom transporta pismonosnih pošiljaka težine do 1.000 grama i paketa do deset kilograma. Prvi pomaci ka realizaciji ove inicijative ostvareni su na sastanku predstavnika poštanskih operatera u Sarajevu, koji je organizovala Agencija za poštanski saobraćaj BiH. Direktori tri javna poštanska operatera predložili su pokretanje inicijative za formiranje fonda iz kojeg bi novac bio izdvajan za pokriće gubitaka prilikom pružanja univerzalne poštanske usluge, koje po Zakonu o poštanskim uslugama, mogu da pružaju samo javni poštanski operateri, kazali su u „Poštama Srpske“.

Tri javna poštanska operatera u BiH osnivaju fond za pokriće gubitakaPredstavnici tri javna poštanska operatera u BiH pokrenuće inicijativu za osnivanje fonda sa namjerom da iz njega pokrivaju gubitke koje imaju u segmentima poslovanja koji ne mogu biti profitabilni.

Riječ je o gubitku koji javni poštanski operateri imaju prilikom transporta pismonosnih pošiljaka težine do 1.000 grama i paketa do deset kilograma.

Prvi pomaci ka realizaciji ove inicijative ostvareni su na sastanku predstavnika poštanskih operatera u Sarajevu, koji je organizovala Agencija za poštanski saobraćaj BiH.

- Direktori tri javna poštanska operatera predložili su pokretanje inicijative za formiranje fonda iz kojeg bi novac bio izdvajan za pokriće gubitaka prilikom pružanja univerzalne poštanske usluge, koje po Zakonu o poštanskim uslugama, mogu da pružaju samo javni poštanski operateri - kazali su u „Poštama Srpske“.

Objašnjavaju da bi u fond bio prikupljan novac od drugih poštanskih operatera, odnosno firmi koje su registrovane za obavljanje kurirskih ili drugih poštanskih usluga, a nemaju obavezu pružanja univerzalne poštanske usluge.

- Mi imamo obavezu da poštanskom uslugom pokrijemo svako naseljeno mjesto u Srpskoj, bez obzira na to da li imamo za to ekonomski interes ili ne. Tako na primjer, idemo u udaljena sela da isporučimo i jedno pismo, bez obzira na to koliko nas to košta. Operateri koji se registruju za kurirske usluge i ostale poštanske usluge nemaju tu obavezu i rade samo poslove za koje imaju ekonomsku opravdanost. Upravo oni bi bili dužni, prema inicijativi, da izdvajaju određeni dio novca od svog prihoda u fond da bi pokrili naše troškove - objasnili su u „Poštama Srpske“.

Predstavnici javnih poštanskih operatera razgovarali su i o inspekcijskom nadzoru u oblasti poštanskog saobraćaja i uključenosti PDV-a na osnovnu cijenu kod usluga brze pošte.

- Poštanske usluge su oslobođenje od plaćanja PDV-a, dok svi ostali operateri koji obavljaju kurirske usluge, odnosno privatnici imaju PDV-a na svoju uslugu. Zbog toga se prilikom javljanja na tender ponuda kurirskih kuća valorizuje sa umanjenim iznosom PDV-a, što smatramo apsurdnim, jer krajnji korisnik mora platiti uslugu kurirskih kuća sa uračunatim PDV-om - kazali su u „Poštama Srpske“.

Sa predstavnicima „BH Pošte“ i „Hrvatske pošte Mostar“ nismo uspjeli stupiti u kontakt.

Novi sastanak

Novi sastanak predstavnika javnih poštanskih operatera trebalo bi da bude održan danas u Banjaluci u organizaciji Agencije za poštanski saobraćaj.

- Na taj sastanak biće pozvani i predstavnici Uprave za indirektno oporezivanje BiH i Inspektorata RS - kazali su u „Poštama Srpske“.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik